niedziela, 13 grudnia 2015

Zakwas buraczany - idealny nie tylko na wigilijny barszcz

Za oknem wiosna, śniegu jak na lekarstwo a mimo to święta czuć już powietrzu. Pierniczki upieczone, okna przyozdobione, lampki i świąteczne dekoracje przytargane z piwnicy. Czas najwyższy sporządzić zakwas z burakòw, bo bez niego barszcz wigilijny to nie barszcz.
Na marginesie warto dodać, że taki barszcz na domowym zakwasie jest o dwa nieba lepszy niż kupny i to jeszcze mega zdrowy. Posiada witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, potas, rubid i cez, te dwa ostatnie rzadkie metale mają duże znaczenie w zwalczaniu choròb nowotworowych. Warto go pić nie tylko od święta, wspomaga walkę z anemią, zapobiega zakrzepicy, wspomaga organizm w leczeniu anginy, grypy i  przeziębień, ma zbawienny wpływ na wątrobę, nerki, jelita, odtruwa organizm. 


Składniki:


1 kg burakòw
ziele angielskie
liście laurowe
czosnek
2l wody
2 płaskie łyżeczki soli morskiej (1 łyżeczka na 1 litr wody)


Zakwas najlepiej wykonać w glinianym lub szklanym słoju, uprzednio wyparzonym.






Buraki obieramy, kroimy na centymetrowe talary. Układamy w naczyniu warstwowo buraki, czosnek, przyprawy, buraki, czosnek itd. Zalewamy przegotowaną, ostudzoną wodą z solą, tak aby buraki były całkowicie zakryte i nie wypływały na zewnątrz. Naczynie zakrywamy gazą, ręcznikiem papierowym i czekamy minimum 6, maksymalnie 10 dni. Po ok 2 dniach na wierzchu zakwasu pojawi się piana, zjawisko to jest całkowicie naturalne i nie należy się nim martwić, piana zniknie i pod koniec kiszenia nie będzie po niej śladu. Pomiędzy 6 a 10 dniem zakwas jest już gotowy i można go odcedzić od burakòw i zlać do butelek. Zakwas buraczany można przechowywać w lodòwce przez kilka tygodni, dzięki temu zawsze pod ręką mamy najlepsze lekarstwo na przeziębienie i grypę.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz